Odżywka białkowa – właściwości i działanie

Odżywki białkowe są popularnymi suplementami diety szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Jednak przed ich zastosowaniem warto poznać dokładne działanie odżywki białkowej oraz jej właściwości, skład i sposób przyjmowania. Dzięki temu wybierzemy suplement diety najbardziej dopasowany do naszych potrzeb i trybu życia.

Z czego produkuje się odżywki białkowe?

Podstawowy składnik, o który oparte są odżywki białkowe to serwatka mleka. Jednak w większości przypadków poza białkiem, w składzie odżywek białkowych znajdziemy również węglowodany, sole, wodę lub tłuszcz. Białko uzyskiwane jest z naturalnych substancji, głównie z serwatki. Można również wybierać z białek pochodzenia roślinnego, które uzyskuje się z ryżu lub nasion soi. Jednak to nie wszystkie składniki, z których pozyskuje się białko używane w odżywkach. Innymi źródłami wartościowego składu odżywek jest białko wołowe, czy białka jaja kurzego oraz białko z kazeiny mleka krowiego.

Koncentrat białka serwatki i izolat białka

Koncentrat białka serwatki cechuje się zawartością czystego białka na poziomie od 70 do 85%, podczas gdy izolaty białka serwatki zawierają nawet do 95% czystego białka. Koncentrat oraz izolat białka serwatki pozyskiwane są w procesie mikrofiltracji lub jonizacji serwatki powstającej w wyniku ścięcia się mleka. Białko serwatkowe jest bardzo łatwo trawione oraz szybko wchłaniane przez organizm, ponieważ zawiera aminokwasy egzogenne oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA. Z kolei izolat białka serwatkowego zawiera niewiele tłuszczy i węglowodanów. Można również stosować odżywki proteinowe oparte o hydrolizat białka serwatki, który zawiera największą ilość białka, bo nawet do 100%.

Odżywka białkowa w redukcji tkanki tłuszczowej

Odżywka białkowa posiada wiele korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Białko jest bowiem podstawowym budulcem masy mięśniowej, ale również skutecznie wspiera redukcję tkanki tłuszczowej. Preparaty białkowe są więc ważnym składnikiem w codziennej diecie osób aktywnych. Ponadto białka wołowe, serwatkowe i pochodzenia roślinnego wspierają układ odpornościowy, wpływają na uzupełnienie protein oraz pozwalają zapobiegać utracie masy mięśniowej podczas redukcji wagi ciała.

Czy odżywki białkowe są zdrowe?

Odżywki białkowe dostępne w sklepach zarówno te jako izolat białka, hydrolizat białka serwatkowego, jak i koncentrat białka serwatkowego stosowane zgodnie z zaleceniami producenta oraz w odpowiednich ilościach będą bezpieczne dla naszego zdrowia. Najlepiej stosować odżywki białkowe o prostym i sprawdzonym składzie, które dostarczą organizmowi pełnowartościowych protein, czystego białka i nierzadko dodatkowo witamin i minerał